Colleen Hoover to amerykańska pisarka pochodząca z Texasu, która stworzyła już kilkanaście popularnych romansów, powieści obyczajowych i młodzieżowych. Urodziła się 11 grudnia 1979 roku w Sulphur Springs. Po ukończeniu studiów została pracownikiem socjalnym i nauczycielem. Pisarstwem zajęła się na poważnie w wieku 32 lat.

Początki kariery

Colleen Hoover początkowo tworzyła dla samej przyjemności i nie miała zamiaru publikować swoich pierwszych powieści. Postanowiła jednak spróbować i wydać samodzielnie w styczniu 2012 roku swoją debiutancką książkę dla młodzieży i młodych dorosłych pt. “Slammed”. Powieść znana jest także jako “Pułapka uczuć”, a opowiada o 18-letniej Layken, która próbuje poradzić sobie po śmierci swojego ojca i przeprowadza się ze swoją rodziną do innego miasta, gdzie zakochuje się w swoim sąsiedzie. Kontynuacja powieści pt. “Nieprzekraczalna granica” wydana została w kolejnym miesiącu. Obie książki zaczęły zdobywać popularność pół roku później, kiedy to zostały zrecenzowane i ocenione przez słynną blogerkę książkową Maryse Black. W lipcu 2012 roku stały się już bestsellerami według New York Timesa.

Kolejne sukcesy

W 2013 roku pisarka wydała trzeci tom z serii “Slammed” pt. “Ta dziewczyna”. Wkrótce Hoover porzuciła swoją dotychczasową pracę, aby poświęcić się całkowicie pisaniu. Stworzyła jeszcze dwie trylogie “Hopeless” oraz “Maybe” i kilkanaście pojedynczych powieści, które również osiągnęły wielki sukces i pojawiały się na listach bestsellerów New York Times. Książki Colleen Hoover przetłumaczone zostały na kilkanaście języków (https://www.taniaksiazka.pl/autor/colleen-hoover). W Polsce z jej powieści ukazały się m.in.:

  • “Ugly Love” (2014)
  • “November 9” (2016)
  • “Never Never” (2016)
  • “It Ends With Us” (2017)
  • “Confess” (2017)
  • “Wszystkie nasze obietnice” (2018)
  • “Maybe Now. Maybe Not” (2019)
  • “Too Late” (2019)
  • “Gdyby nie ty” (2020).

Pisarka zdobyła kilka nagród i nominacji w Goodreads Choice Awards w kategorii najlepszych powieści romantycznych i Young Adult (młodych dorosłych). W 2014 roku otrzymała również nagrodę UtopYA Con Awards za powieść “Maybe Someday”. Książki Hoover przyciągają głównie młode kobiety. Przedstawiają wzruszające historie miłosne pełne namiętności, emocji i zwrotów akcji. Nie są to zawsze proste i ckliwe romanse z happy endem, ale napisane są lekkim językiem dzięki czemu jej powieści pochłaniają czytelników niemal od pierwszych stron. Niedawno amerykańskie i kanadyjskie wytwórnie filmowe wykupiły prawa do kilku książek Colleen Hoover.

Tło zdjęcie utworzone przez mindandi - pl.freepik.com